sobota, 12 listopada 2016

Mój nowy blog na bloxie jest tutaj

My new blog is here

 

Welsh flag

23:16, foto_kujawiak
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 stycznia 2014

Czyli zimowych wpisów ciąg dalszy. Przysypany śniegiem Smok sprzed kościoła Św. Mikołaja w Inowrocławiu. To w tym budynku sakralnym (na dalszym planie) odbył się proces polsko - krzyżacki w latach 1320/21.

I'll carry on with winter pictures. Today a sculpture called "Dragon" covered by snow. The "Dragon" is placed near St. Nicolas church where in years 1320/21 took place first trial beetwen Kingdom of Poland and The Order of Teutonic Knights.

Smok, Dragon, Uroboros

piątek, 17 stycznia 2014

No i przyszła jednak:

and she finally has come:

Old Market - Inowrocław

No to jeszcze dwa zdjęcia.

And two more photos:

 

Fontanna

 

Królowa Jadwiga

sobota, 11 stycznia 2014

Niedawno obchodziliśmy 95 rocznicę wyzwolenia Inowrocławia spod panowania pruskiego. Nastąpiło to 6 stycznia 1919 roku, na skutek działań zbrojnych w ramach Powstania Wielkopolskiego. Wśród pamiątek po tamtych czasach jest pocisk artyleryjski, który tkwi w murze kamienicy przy Dworcowej od tamtych czasów.

Recently we celebrated 95th Anniversary of Greater Poland Uprising of 1918 - 1918. As a result of military action, 6th of January 1919 Inowrocław was liberated by forces of Polish insurgents after 147 years under Prussian rule. From that times comes the artilerry shell stuck in the house wall by Dworcowa Street. Inscription on the plate undrer the shell: "Greater is God's love than enemy violence."

Shell in the wall

czwartek, 09 stycznia 2014

W końcu mogę podać informację o autorstwie rzeźb w Solankach. Dziękuję serdecznie Pani Ewelinie Szczech - Siwickiej, toruńskiej Artystce - Rzeźbiarce, która wraz z Mężem Henrykiem Siwickim jest autorką rzeźby "Trzy Gracje.":

Trzy Gracje Ewelina Szczech - Siwicka, Henryk Siwicki

 

Ponadto, para Artystów z Torunia stworzyła takie rzeźby jak:

 

1. "Układ Heliocentryczny":

 

Układ Heliocentryczny, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

2. "Ziemowit":

 

Ziemowit, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

Tu w wersji zimowej:

 

Ziemowit, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

3. "Paw - Zegar Słoneczny":

 

Paw, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

4. Czesząca Włosy:

 

Czesząca włosy, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

5. Smok. Usytuowany przy ulicy Staszica, na przeciwko Kościoła Św. Mikołaja:

 

Smok, E. Szczech - Siwicka, H. Siwicki

 

Dziękuję Serdecznie Pani Ewelinie Szczech - Siwickiej za kontakt i jednocześnie przepraszam, że to tak długo trwało.

środa, 08 stycznia 2014

Dosyć nietypowy widok. Ulica Dworcowa w Inowrocławiu zazwyczaj tak nie wygląda. W każdym razie tak wyglądała w Święto Trzech Króli.

Rather rare view of Dworcowa Street. It's usually much more busy at this time of the day, but picture was taken in Epiphany Holiday.

Dworcowa - Inowrocław

wtorek, 07 stycznia 2014

Przeglądam różne blogi i widzę, że aktualnie panuje dosyć ogólne zmęczenie warunkami atmosferycznymi panującymi za oknem. Podobne w tonie wpisy docierają z różnych stron Polski.

Proponuję w takim razie krótką wycieczkę nad Jezioro Gopło. Jest pełnia lata. Zaczynamy naświetlanie, w końcu to blog z Uzdrowiska.

Kruszwica leży około 12 kilometrów od Inowrocławia, dlatego bawiąc dłużej w Inowrocławiu warto odwiedzić legendarną stolicę Polski.

 

Mouse Tower, Mysia Wieża

Rusałka

Mare Nostrum

Mouse Tower, Mysia Wieża z Jeziora Gopło

niedziela, 05 stycznia 2014

Zespół Szulerzy pochodzi z Inowrocławia i wydaje kolejną płytę. Tego faktu nie mogłem przeoczyć, bo istniejąca od 2001 roku formacja jest jedną z wizytówek muzycznych "Miasta na Soli". "Życie zaczyna się w piątek, to ich szósta w dorobku płyta. Promuje ją teledysk "Ramona": W swoim archiwum znalazłem zdjęcia z koncertu (Szulerów) Soda Band podczas imprezy plenerowej na inowrocławskim lotnisku. Miało to miejsce 22 sierpnia 2009 roku, wtedy z zespołem śpiewała Natalia Kaczmarczyk, aktualna wokalistka Szulerów:

Soda Band - 22.08.2009

Natalia Kaczmarczyk

Soda Band - 22.08.2009 (2)

piątek, 03 stycznia 2014

Pierwotnie planowałem zmianę wyglądu bloga na pięciolecie. Nie udało się wtedy, bo byłem zajęty. Nastał Nowy Rok i pomyślałem sobie, że może pora na zmiany. Dla osób, które nie znają wcześniejszego wyglądu - wyglądało to tak:

Stara WInieta

Blog zmienił się z czarnego na biały. No i mam nadzieję, że uda mi się publikować zdjęcia nieco częściej, bo dosyć dużo się zmieniło w mieście, a zaległości mam całkiem spore.

Miasto Inowrocław i Park "Solanki" wydają się być dwoma oddzielnymi bytami. Jednak "Solanki" to integralna część miasta o bogatej ponad ośmiuset letniej historii. Idąc na spacer do parku od strony ulic Świętokrzyskiej i Wierzbińskiego natrafimy na murale prezentujące wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Inowrocławiu.

Historia na murze

Można zobaczyć między innymi portret Władysława I Łokietka czy wspomnienie postoju Cesarza Napoleona w naszym mieście.

Historia na murze

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 52